PERDE SEÇERKEN BİLMENİZ GEREKENLER

PERDE SEÇERKEN BİLMENİZ GEREKENLER

Bir ürün satın alırken ilk olarak ihtiyacımızı karşılamasına, ikinci planda ise görünüşüne, şıklığına ve estetiğine bakarız. Ama en çok da hepsi bir arada olsun isteriz. Hem gözümüze hem ruhumuza hem de evimize hitap etmesi bizi mutlu eder. Tıpkı camlarımızı süsleyen perdelerimiz gibi. Dijitalleşen dünya pazarında istediğimiz ürüne kolay erişilebilirlik de işlerimizi kolaylaştırır, bize daha farklı seçenekler ve fiyatlar sunar. Gelin bu pazarda rotanızı bize çevirin ve perde dünyasını birlikte gezelim.

Öncelikle perde seçiminde nelere dikkat etmeliyiz, perdelerimiz elimize ne şekilde ulaşıyor bir bakalım.

İlk olarak perde, özellikle de tül perde alacağımız mekanı tanımamız, işimizi kolaylaştıracaktır. Örneğin; geniş ve büyük pencereli çokça ışık alan odalarda ışığı kesmek için kalın kumaşlı perdeler tercih edilirken; oturma odası ve salonlarda ise ışık geçişine izin veren kumaş ve renkler tercih edilmelidir.

Perdeyi perde yapan diğer bir deyişle perdeyi gösteren şey piledir. Özellikle tüllerde ön plana çıkar.

Pile;  kumaş, perde veya kağıt gibi malzemelerde bir bölümü öbürünün üzerine getirilerek elde edilen kıvrıma denir. Seyrek pile, orta pile, sık pile ve ultra sık pile, tüllerimizdeki pile çeşitleridir. Daha ayrıntılı bir şekilde anlatacak olursak tüllerimiz;

1×2  seyrek pileli

1×2,5  orta pileli

1×3  sık pileli

1×4  ultra sık pileli olarak dikilir.

Peki yukarıdaki bu rakamlar bize ne anlatmak istiyor, bakalım:

Örneğin; seyrek pilelide,  pilesiz bir tül perdeye oranla 2 kat daha fazla tül kullanılmaktadır. Sık pilelide ise pilesiz bir perdeye oranla 3 kat fazla tül kullanılmaktadır. Burada şu soru aklınıza gelebilir: Peki ben ölçüyü neye göre seçeceğim? Pileli haline göre mi yoksa pilesiz haline göre mi? Tabi ki perdenizin dikili hali yani pileli hali, sizin seçtiğiniz ölçüye göre yani camınızda kullanılmaya uygun şekilde gelecektir.  Peki ölçü alırken neye dikkat edilmelidir?

 

ÖLÇÜ ALRKEN NELERE DİKAKT ETMELİYİZ

Ölçümüzü mezura ile değil de metre ile almamız hata oranını azaltacaktır. Tavandan tabana ölçü alırken, pencerenizin başından, ortasından ve sonundan olmak üzere üç yerden ölçmemiz daha sağlıklı sonuç verecektir. Zira zemininiz eğimli ise size gelen perdenin eğri olduğunu düşünebilirsiniz. Bu konuda dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da, ölçü alırken şayet perdenizin yerde sürünmesini istemiyorsanız 5 cm’lik süpürgelik payı bırakmanızdır. Örneğin, yere kadar 170 cm ölçtüyseniz sizin ölçünüz 165 cm olmalıdır. Tercihiniz petek üstü perde ise tavandan pencere mermerinizin 3 cm aşağısına kadar ölçü almanız gerekmektedir. Tabi peteğinizin konumunu da dikkate alarak bu ölçüyü belirlemelisiniz. Perdenizin en ölçüsünü de 5-10 cm  fazla vermenizi öneririz. Zira istenildiği zaman pencereden gelen ışık büyük ölçüde kesilmiş olacaktır. Alçak tavanlı mekanlarda uzun perdeler kullanmak tavanı daha yüksek gösterecektir. Ya da perdelerinizin uzun ömürlü olması için yere değmeyen kısa perdeler tercih edebilirsiniz.

Sayfamızda bulunan ölçü aralıklarından size uygun olanı seçip, ürün soruları kısmından bize camınızın ölçülerini en ve boy sırlamasını dikkate alarak yazabilirsiniz. Ayrıca siparişinizle ilgili belirtmek istediğiniz ayrıntıları da bu kısma yazarak bize iletebilirsiniz. Perdenizin petek üstü olması ya da olmaması fiyatı etkilemez; fiyatlandırmada esas olan en ölçüsüdür.

Sipariş oluşturduktan sonra siparişinizin kargoya teslimi 2-3 iş günü içerisinde olmaktadır. Perdeleriniz size halkaları takılı bir şekilde, kullanıma hazır halde gelir. Gelen perdelerinizi yıkamadan takabilirsiniz. Ürünlerimiz aprelidir. Apre;  kumaş kalitesini artırmak,  kumaşa döküm ve kıvam kazandırmak amacıyla uygulanan teknik bir işlemdir. Bu sayede tülleriniz daha hacimli ve alımlı görünecektir. Düz olan tüllerin eteklerinde 40 gr’lık fabrika çıkışlı kurşun bulunmaktadır. Bu da tüllerinizin daha şık görünmesi içindir.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da tüllerinizin temizliğidir. Makinenizin tül/perde programında 30 derecede yumuşatıcı kullanmadan yıkamanız,  perdelerinizin ömrünü uzatacaktır.

ÇUBUKLU BRİZ PERDE ŞIKLIĞI

Çerçeve üzerine mekanik çubuklarla monte edilen bir perde uygulamasıdır. Pencere ile tavan arasında mesafenin az olduğu durumlarda konforlu kullanım alanları sunan bu perdeler kanatlar ile birlikte açılıp kapandığı için işinizi kolaylaştırır.

Ev, ofis, otel, yazlık gibi pek çok mekanda daha çok mutfak ve balkon kısımlarında kullanılır. Genellikle lavabo önlerinde yer alan ya da ocaklara yakın konumlandırılan camlarda ve kapılarda tercih edilir.

Çubuklu briz perdeniz için sipariş oluştururken de yine ürün soruları kısmına pencerenizin pervazları içerisinde kalan iç cam ölçünüzü (sadece cam) de belirtmeniz gerekmektedir. Camların iç ölçüsüne göre imal edilen briz perdelerde daha az tül ve kumaş kullanıldığı için ürün maliyeti de diğer perdelere oranla daha az olmaktadır.

Çubuklu briz perdelerin temizliği de en az kullanımı kadar kolaydır. Diğer perdeleriniz gibi makinede yıkayabilirsiniz. Sadece kısa bir süreliğine çubuklarından ayırmanız gerekmektedir.

Hem kullanım kolaylığı sunan hem de mekanlarınıza dekoratif bir hava katan briz perdeleri web sitemizden inceleyebilirsiniz.

 

 

RÜSTİK PERDE HAVASI

Adını perdenin takılma biçiminden alan rüstik, halkalı perde olarak da bilinir ve kelime anlamı korniştir.’’ Rüstik ‘’ tabiri perdenin takılma biçimini açıklar. Hem şık hem rahat olması sebebiyle rüstik perdeler, en çok tercih edilen perdeler arasındadır. Hem farklı alanlarda kullanımının olması hem de direkt olarak size özel tasarımlarının olması, dilediğiniz gibi seçim yapma olanağınızı artırır.

Özellikle perdelik ve kartonpiyer bulunmayan mekanlarda tercih edilir. Kornişli perdeden farkı ise şudur; korniş tavana sabitlendiği için daha muntazam bir görünüm sunar. Tavandan aşağı kadar aktığı için tavanınızı olduğundan daha yüksek gösterir. Fakat rüstikler de kornişli perdeye oranla biraz daha hesaplı bir seçenektir. Çünkü; çerçevenin hemen üzerine asıldığı için daha az kumaş kullanılır. Bu da maliyeti azaltır. Fiyatı etkileyen diğer kriterler ise; seçilen perdenin modeli, büyüklüğü, kumaşın ve halkaları taktığımız rüstiğin kalitesidir.

Ahşap bir alana takılan perde olarak gündemimize giren rüstikler genelde otantik evlerde ve mekanlarda tercih edilir. Şark köşelerinizin ise tamamlayıcısı olurlar.

Dekorasyonunuzu tamamlayan bu rüstik perdeler silindir biçiminde olan malzeme üzerine halkalarından takılır. Bu sayede kullanımı çok daha avantajlı olur. Ahşap,  alüminyum, pirinç döküm, paslanmaz metal ve antik eskitme rüstik perde askısı çeşitleri ile geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Ahşap rüstikler için perde olarak keten ve vual gibi natural kumaşlar kullanılması daha uygun olurken; pirinç ya da metal rüstikler için ise biraz daha ağır ve abiye havası veren kumaşlar tercih edilmelidir. Örneğin salonumuz veya yemek odamız ahşap ise; krem, hardal, vizon deve tüyü ve kahve tonlarından oluşuyorsa; eski bir halı ya da kilim kullanmışsak, bu otantik havayı tamamlamak adına ahşap askılı, doğal görünüme sahip bir rüstik perde mekanınızı tamamlayacaktır. Böyle bir odayı yağlı boya bir tablo ile desteklemeniz, sizin zevk sahibi olduğunuzu gösterecektir.

Eğer modern ve metal dokunuşlu bir salonunuz varsa ya da perdelerinizin kumaşı saten, ipek, tafta, jakarlı ise pirinç döküm ya da paslanmaz metal modern askılı rüstikler tercih edebilirsiniz.

Rüstik perdeler tercihinize göre bir, iki ve üç raylı modellerden oluşmaktadır. Siz de fon, güneşlik ve tül üçlüsünden vazgeçemeyenlerdenseniz iki ya da üç raylı rüstikler tam size göre bir seçim olabilir.

FON PERDELER

Mekanı hem görsel olarak tamamlayan hem de kullanımı ile ihtiyacı karşılayan fon perdeler, odanın hacmi,  tavan yüksekliği,  kullanılan mobilyanın rengi ve tarzı gibi unsurlar göz önünde bulundurularak seçilebilir. Mekanın havasını anında değiştiren fon perdeleri seçerken, diğer parçalar ile renk geçişi,  doğru bir şekilde sağlanmalıdır. Ayrıca duvarların rengi de seçeceğiniz fona karar verirken size yardımcı olacaktır.

Perde seçerken zorlanılan konulardan biri de rengine karar vermektir. Gri ve vizon tonları seçmeniz, halı veya mobilya değiştirirken yeni eşyalarınıza da kolayca uyum sağlayacağı için tercih edilebilir.  Kumaş seçerken o rengin perdede nasıl duracağı ile ilgili bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Küçük odalarda koyu renk fon perde seçmek, odayı daha küçük; açık renk fon perdeler ise odanızı daha geniş gösterecektir.  Yine kumaş seçimini de odanızın tarzına göre belirleyebilirsiniz; eğer odanız spor bir tarzda ise keten ve pamuklu kumaşlar tercih edebilir; klasik tarzda döşenmiş bir salona sahip iseniz saten, tafta, kadife ya da ipekli kumaş tercih edebilirsiniz.

GÜNEŞ İÇİN GÜNEŞLİK

Yaşam alanlarımıza etki eden güneş, bu perdeler ile engellenir.  Yalıtımı da sağlayan güneşlikler soğuk havalarda da ısının korunmasına yardımcı olur. Güneşliklerinizi, tülleriniz ile üst üste kullanacaksanız eğer, ton farkı oluşmaması adına tüllerinizle aynı yerden almanızı tavsiye ederiz. Kırık beyaz mı yoksa kar beyazı mı diye soracak olursanız; size tavsiyemiz kırık beyazdır yani ekru. Zira kar beyazı bir güneşlikte toz ve kir daha çok görünecektir.

BLACKOUT (KARARTMA PERDE) NEDİR?

Güneşlik seçerken; özellikle de dijital pazarda ‘’karartma perde ‘’ tabirine dikkat etmeniz gerekmektedir. Karartma perdeler adından da anlaşılacağı üzere güneşi bloke etmektedir. Güneşlik ile karıştırılmaması gereken bu özel kumaşlar odanıza sızabilecek tüm ışığı engeller ve istenen karanlık ortamın oluşmasını sağlar.

Karartma perdeler, % 100 ışık geçirmez, alev almaz ve üç katlıdır. Arada siyah katman, altta ve üstte renkli katman bulunur. Standart kumaşlar gibi yatay ve dikey dokuma yapılamaz; kendine özgü örgü şeklinde dokuması vardır.

Daha çok İskandinav ülkelerinde insanlar, güneş batmadan uyumak zorunda kaldıkları için karartma perdeler bu ülkelerde vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Bunu niçin söylüyorum; çünkü bizim ülkemizin coğrafi konumu böyle bir zorunluluğu gerektirmiyor. Bunun için de ne kadar şükretsek azdır.  Fakat şunu da unutmayalım ki; uyumak için gerekli olan karanlık ortam hepimizin sağlığı için gereklidir. Gece dışarıdan gelen reklam panolarının, sokak lambalarının ışıkları bile uyku kalitemizi olumsuz etkilemektedir. Ne kadar karanlık ve serin bir ortamda uyursak, sabaha o kadar dinç kalkarız. Saat 22:00’dan sonra çocuklarda, uykuda iken büyüme hormonu salgılanır. Ve bunun için de karanlık bir ortam gereklidir. Karartma perdeleriniz, işte bu anlamda sizin ve çocuğunuzun yatak odasında cankurtaran vazifesi görür. Emin olun en geç 1-2 ay içerisinde verimli bir uykunun tadına varacaksınız.

Son olarak da istediği zaman film izlemek isteyen ve sinemaya gitme imkanı bulamayan ‘’beyaz perde’’ tutkunlarına seslenelim: Eğer evinizin bir odasını sinema salonuna dönüştürmek isterseniz karartma (blackout) perde çeşitlerimizle hizmetinize hazırız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Alışveriş deneyimini iyileştirmek için kişisel veri politikamız ve KVKK doğrultusunda çerezler kullanıyoruz.