İndüksiyonlu Ocaklar ve Tencere Seçimi

İndüksiyonlu Ocak İle Daha Fazla Rahatlık

İndüksiyonlu ocak gözü yemek pişirmeyi bir zevke dönüştürür. İndüksiyonlu pişirme yüzeyleri ısıyı tam olarak ihtiyaç olan yere uyguladığından, favori yemekleri hazırlaması kolay ve rahattır. Bu özelliğe sahip bir ocak ile daha güvenli ve temiz bir şekilde yemeklerinizi pişirirken aynı zamanda enerjiden tasarruf edersiniz. Ve özellikle uyarlanabilir ocak bölgeleri yemek pişirirken esnek kalmanıza olanak sağlar. İndüksiyonlu ocak gözleri ve pişirme yüzeyleri pişirmeyi esnek, hızlı ve güvenli hale getirir. Bir indüksiyonlu ocak gözü ısıyı sadece ihtiyaç duyulan yerde direkt olarak tencere ve tavaların altında ve hemen üretir. Üzerine bir şey yerleştirilmeyen diğer indüksiyonlu ocak gözleri ve ocak bölgeleri neredeyse hiç ısınmaz. Bu da sadece taşan yiyeceklerin yanıp kalmasını minimuma indirmekle kalmaz, aynı zamanda indüksiyonla pişirmeyi özellikle güvenli hale getirir. Pişirme sırasında daha fazla özgürlük için indüksiyonlu pişirme yüzeyi pişirme kaplarının sayısını, ebadını ve konumunu otomatik olarak algılar ve ısıyı oraya yönlendirir.

İndüksiyonlu Ocak Gözü Nasıl Çalışır?

Basitçe anlatmak gerekirse, indüksiyonlu ocak açık bir devreye benzer. Üzerine doğru kap konulduğunda devre tamamlanır ve kap ısı üretmeye başlar. İndüksiyonlu ocağın seramik yüzeyinin hemen altında bulunan bir elektromıknatıs, manyetik alan üretir. Ocağın üzerine doğru kap konulduğunda, kabın metal gövdesi bu manyetik alandan enerji alarak ısınır. Böylece ısı ocağın yüzeyinde değil; doğrudan üzerindeki kapta üretilmiş olur. Elektronik devrelerle bu manyetizmanın şiddeti arttırılıp azaltılabilmektedir. Isı doğrudan kapta oluştuğundan, ısı şiddeti neredeyse anında değiştirilebilmektedir. Alışılagelmiş gazlı ocaklarda (ister doğalgazlı, ister tüp gazlı olsun) ısı üretim verimliliği aslında son derece düşüktür. Bunun sebebi hem alevler tarafından üretilen enerjinin büyük bir kısmının ısıtılan kabın yanlarından kaçması, hem de önce kabın sonra da içerisindeki yiyeceğin ısıtılma mecburiyetidir. İndüksiyonlu ocaklarda ısı verimliliği %84 gibi son derece yüksek bir oranda iken, gazlı ocaklarda %39.9 oranındadır. Elektrikli radyan ocaklarda ise ısı üretim verimliliği oranı %71’dir.

Olumlu Yanları

1-Seramik cam yüzey olduğu için temizlemesi çok kolay, hatta pişerken taştığında bile kaldırıp hemen silinebiliniyor. 2- Evet ocak yanarken de siliniyor, çünkü yüzeyi el yakmıyor. 3- Bu ocaklarda üzerine uyumlu tencereyi koyduğunuzda devre tamamlanıyor ve cihaz çalışıyor, tencereyi çektiğinizde otomatik olarak kapanıyor. 4- Marka ve modele göre değişiyor olabilir, ama çocuk kilidi ve fırınlardaki gibi zaman ayarı var.

Olumsuz Yanları

1-Sadece uyumlu tencerelerle çalışıyor. Tencere alırken üzerinde hangi ocak türlerine uygun olduğunu gösteren simgeler var. İndüksiyonlu ocak için olmalı. 2-Ne yazık ki bu tencereler çok ucuz değil. 3- Diğer tipteki ocaklara alışınca, bunun ısı değeri yüksek olması ve daha kısa sürede pişirmesi yüzünden yemekleri çoğunlukla yakabilirsiniz. Hala alışamadım. Kafamda her yemek için pişme süreleri bilinçaltımda kayıtlıdır, koyar bırakırım gelince olmuştur ama bu ocakta öyle olmuyor, genelde kokuya koşuyorum (kullanıcı görüşü). 4- Henüz indüksiyonlu tencere-tava yelpazem pek geniş değil ve ne yazık ki, Türk kahvesi ve çayı için, cezve ve çaydanlık kullanamıyorum. Bu özellikte cezve ve çaydanlık var mı bilmiyorum bile (kullanıcı görüşü). 5- Ocak ateşinde patlıcan biber közleme işini sık sık yapardım, artık böyle bir imkanım olamıyor (kullanıcı görüşü).

İndüksiyonlu Ocaklar Sağlığa Zararlı Mı?

  Birçok çalışmaya rağmen bilimsel olarak elektromanyetik alanların doğa ve insan sağlığı için zararlı olduğuna dair bir kanıt sunulamadı. İndüksiyonlu set üstü ocaklar, evdeki diğer elektronik cihazlar gibi bir elektromanyetik alan üretirler. Ancak bu, örneğin bir tıraş makinesi, saç kurutma makinesi ya da bir elektrikli matkap ile karşılaştırıldığında çok daha küçüktür. Bu konu hakkında daha fazla bilgi için, İsviçre ev aletleri ve sanayi ticaret odası web sitesine www.fea.ch bakabilirsiniz.

İndüksiyonlu Ocaklar İçin Yeni Tencereler Gerekli Mi?

Genelde bilinen bir kural olarak, tencerelerin indüksiyonlu ocaklarda kullanılması için tencere tabanının, ısı bölgesinin en az 2/3’ünü kaplaması gereklidir. En verimli ısı transferi için ısı bölgesinin tamamının tencere ile kaplanması gerekse de, indüksiyon teknolojisi size yine de biraz hareket alanı bırakmaktadır.

Tencere Büyüklüğü konusunda Daha Fazla Esneklik

Bugünlerde ısıtıcı üzerinde istediğiniz yerde yemek pişirmenize olanak tanıyan, ısı bölgeleri belirlenmemiş indüksiyonlu ocaklar var. Bu olağanüstü teknolojinin bir örneği AEG MaxiSense™ ocağı. Şefler çap genişliği 21 cm’e kadar olan tencereleri ocak yüzeyinde herhangi bir yere koyabilirler. Son derece geniş Paella pişirme bölgesi 27 cm çapı ile maksimum esneklik sağlar.

Önemli Olan Malzeme

Yeni indüksiyonlu ocağınız için yeni tencereler almanız gerekip gerekmediğini kendi kendinize soruyorsanız unutmayın, tencerelerin boyutu önemli değil. Önemli olan, tencerelerinizin hangi malzemeden üretildiğidir. İndüksiyonlu ocaklar, tencere veya tavanın tabanında elektro-manyetik türbülans ile pişirmek için gereken ısıyı ortaya çıkarır. Bu yüzden ferro-manyetik tencere ve tavalar tercih edilmelidir. Aslında çelik emaye ve dökme demir tencereler bu ocaklar için en uygun tencerelerdir. Ancak her malzeme bu yeni pişirme yöntemi için uygun değildir. Paslanmaz çelik, bakır ve alüminyum, uygun ısı miktarını oluşturmak için gereken elektrik direncini sağlama konusunda yetersiz kalmaktadır. Bu kurala bir istisna yapılıyor – üreticiler bu tür ocaklara uyumlu özel yeni paslanmaz çelik tencereler piyasaya sürüyor.    
Alışveriş deneyimini iyileştirmek için kişisel veri politikamız ve KVKK doğrultusunda çerezler kullanıyoruz.