İndüksiyonlu Ocak Nedir? Nasıl Çalışır

İndüksiyonlu ocak modelleri, klasik ısıtıcılardan farklı olan yeni nesil pişirme ünitelerdir. Üçüncü nesil pişirici sistemleri olan indüksiyonlu ocaklar, ocağın kendisinin değil de indüksiyonlu ocağa uyumlu kapların ısı kaynağına dönüşmesi sonucu yiyecekleri pişirir. İndüksiyonlu ocaklarda ocak yüzeyi değil, yalnızca üzerindeki kap ısıtılır. Böylece indüksiyonlu ocaklarda mutfak kazaları ve yaralanma olasılığınız neredeyse hiç yok gibidir.

İndüksiyonlu Ocak Nedir ve Nasıl Çalışır?

İndüksiyonlu ocaklar elektrikle çalışan pişirme üniteleridir.

İndüksiyonlu ocaklar hızlı çalışma sistemlerine sahiptir. Üzerine ocak gözüyle tam olarak örtüşen doğru kaplar konduğunda pişirme kabı ısı kaynağına dönüşür. Ocak yüzeyinin hemen alt kısmında bulunan elektromıknatıs malzeme, pişirme için manyetik bir alan oluşturur. Ocak üzerine konan indüksiyon uyumlu kap, bu manyetik alandan enerji alır ve ısınır. Böylelikle ısı, ocak yüzeyinde değil de üzerine konan kapta meydana gelir. Sıcaklık seviyesi elektronik devreler sayesinde anında kısılabilir ya da çoğaltılabilir. Geleneksel pişirme ünitelerinden farklı olarak indüksiyonlu ocaklarda, pişirme kabı tabana tam olarak oturduğu ve ocak açık alevle yanmadığı için ısı kaçışı yoktur. Bu da hem yiyeceklerin çok daha çabuk ve homojen bir şekilde pişmesini sağlar hem de enerji tasarruflu pişirme avantajı sunar. İndüksiyonlu ocak modelleri pişirme sırasında %84 oranında yüksek ısı verimliliği sağlar.

Üstün Özelliklere Sahip Modern Pişirme Üniteleri

İndüksiyonlu ocaklar, modeline bağlı olarak; EasySelect, ön pişirme, internete bağlanma, otomatik fonksiyonlu entegre davlumbaz, bulaşık makinesinde yıkanabilen yüksek randımanlı metal yağ filtresi, verimli koku giderici, PowerFlex pişirme alanı, otomatik fan kademesi ayarı, SmartSelect özelliğinin yanı sıra enerji tasarruflu, sessiz ve güçlü ECO-Motor, hangi bölgenin hâlâ sıcak olduğunu gösteren atıl ısı göstergeleri, çocuk kilidi, çalışırken kilitlenebilme özelliği, dijital göstergeli güç kademeleri, 24 saate kadar zaman ayarlı programlama, DirectPlus kumanda, kalan ısı göstergesi ve paslanmaz çelik kasa gibi pek çok zengin özellikle donatılmıştır. Cam, kristal cam ya da cam seramik yüzeyleri sayesinde kolayca silinebilen ve leke tutmayan bu ocaklar, sizi her pişirmeden sonra zahmetli ocak temizliği derdinden kurtarır. Nemli bir bez yardımıyla ocağınızı pratik bir biçimde temizleyebilirsiniz. Ocak üzerinde meydana gelen çizilme veya lekeler ocağınızın pişirme performansında herhangi bir düşüşe neden olmaz. Bir indüksiyonlu ocak almaya karar verdiyseniz mutlaka indüksiyon uyumlu pişirme kapları da edinmeniz gerekecektir çünkü indüksiyonlu ocak yüzeyleri diğer tencere türlerini algılamaz. İndüksiyonlu ocaklar yalnızca indüksiyon uyumlu pişirme kapları ile çalışır. İndüksiyonlu ocak, pişirme kabı üzerinden alındığı anda devre dışı kalacaktır. 

 İndüksiyonlu ocaklarda wok gözü var mıdır?

 İndiksiyonlu ocak modellerinde wok gözü yerine daha geniş ve hızlı pişirme alanı sunan booster özelliği vardır.

İndüksiyonlu ocaklar tasarruflu mudur?

 Evet. %84 oranında ısı verimliliği sunan indüksiyonlu ocaklarda pişirme, çok daha kısa sürede ve homojen bir şekilde gerçekleşir. 

 

İnduksiyonlu Ocaklar İçin tencere Seçimi

Sohbet Başlat